Dornova metoda PLUS 

60-75 minut - 500,- Kč

Dornova metoda je druhem jemné manuální terapie, při které se klouby a obratle pacienta na milimetr přesně uvedou do správné polohy. Současně se tím otevřou brány energie, které mohou v člověku lépe proudit. To vše se děje volným a přirozeným pohybem ošetřovaného za jeho účasti a pomocí jemného tlaku palců terapeuta. Přitom terapeut nikdy nepřekročí práh bolesti a díky tomu, že pohyb není prováděn trhnutím, je tato metoda bezpečná. Například při napravování nesprávných poloh obratlů se pohybem obchází svalová ochrana a jemným tlakem tak může být obratel přiveden do správné polohy bez nežádoucích vedlejších účinků. V praxi se většinou provádí při prvních dvou návštěvách komplexní vyšetření a ošetření kloubů a páteře pacienta. Náprava obratlů se vždy provádí aktivním pohybem pacienta. Terapeut zjistí, na kterou stranu je obratel vychýlen, a pacient volným kyvadlovým pohybem houpe protější rukou nebo nohou dopředu a dozadu. Terapeut vytvoří jemný protitlak na příslušný obratel, který tak sám dosedne na správné místo. Po ošetření obratle nebo kloubu terapeut ošetřované místo jemně hladí oběma rukama směrem ke konci končetin nebo ke kostrči. Tím se podpoří volný pohyb uvolněné energie v těle. Po ošetření se celá terapie může doplnit tzv. Breussovou masáží a tím prohloubit uvolnění celého těla. Breussova masáž je jemná energetická masáž akupresurních bodů a páteře, která uvolňuje tlak na ploténky. Někdy se provádí ještě před samotným napravováním páteře, aby došlo k uvolnění napjatého svalstva.

Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. Dornova metoda vyrovnává statiku těla, může pomoci u různých potíží a bolestí pohybového aparátu jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, tenisový loket, skolióza, rozdílná délka dolních končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu), při potížích s čelistmi, polykáním. Dále může pomoci při bolestech hlavy, krátkozrakosti, střevních potížích, křečových žilách, srdeční arytmii, problémech s koncentrací u dětí, šumění v uších, vysokém krevním tlaku, závratích, znecitlivění v rukou a žaludečních potížích. Ošetření se neprovádí při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu.

 

Dornova metoda je jednoduchá a efektivní možnost, jak pomoci lidem při nejrůznějších potížích. Důležitá je ovšem spolupráce a pomoc pacienta, který si musí být vědom své spoluodpovědnosti za svůj zdravotní stav. K dosažení trvalých výsledků je také nutné, aby každý člověk poznal a změnil své trvalé pohybové návyky a vzorce.

 

Součástí terapie je tzv. Breussova masáž k uvolnění celého těla. Breussova masáž je jemná energetická masáž akupresurních bodů a páteře, která uvolňuje tlak na ploténky.

Četnost ošetřování Dornovou metodou je individuální. Často už po druhém ošetření může klient vnímat výrazný ústup bolesti zejména v bederní oblasti. V těžších případech může léčení trvat i několik měsíců.

Pokud dojde k nápravě nestejnoměrné délky končetin, může klient vnímat ztrátu rovnováhy, nevolnost, bolest hlavy a návaly horka. Počáteční zhoršení stavu, tzv. bolest z přestavění, po několika dnech vymizí.

 

Důležitá je i spolupráce klienta, který by měl doma provádět samostatná cvičení a vyvarovat se škodlivých návyků, jako je například křížení nohou při sezení (tzv. noha přes nohu) apod. Současně je nutné během léčby a po ošetření dostatečně pít, aby se uvolněné nečistoty a usazeniny z kloubů a vazů mohly dobře vylučovat. Tělo se tak také snáze zbavuje všech svých jedů. Za dostatečné množství tekutin se považuje tělesná hmotnost vynásobená 0,03l, nebo 0,02 l za jednu hodinu po dobu čtyř hodin..

 

Možné průvodní jevy po ošetření Dornovou metodou:
průjem, zvracení
pocit nerovného stání
praskání v kloubech
vyhrocené emoce (deprese, apatie, euforie)
bolesti svalů
přechodné a krátkodobé zhoršení potíží
přechodný a krátkodobý vznik potíží nových
bolesti a motání hlavy
 
Bezprostředně po ošetření Dornovou metodou
být bez fyzické zátěže alespoň 3 dny
zvýšit příjem tekutin
dbát ostatních doporučení terapeuta
 
Indikace, kdy je vhodná Dornova metoda
bolesti zad, šíje, bolesti kloubů (kyčle, kolena, ramena, lokty, zápěstí)
skolióza
bolesti hlavy, migrény
mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou
rozdílná délka končetin (funkčně kratší noha)
vysoký krevní tlak
 
Kontraindikace, kdy není Dornova metoda vhodná
při nachlazení, chřipce, nebo když klient dobírá léky po nemoci
při náchylnosti ke zlomeninám, při osteoporóze
při nádorovém onemocnění, těžké cukrovce
při kloubních náhradách kyčelního kloubu
při Bechtěrovově nemoci
při akutních zánětech – je třeba vyčkat až zánět odezní
při výhřezu ploténky – počkat až po odeznění akutního stavu
při úrazu nebo pádu – přistoupit k Dornově metodě po 6-ti týdnech