Kůra bioptronovou lampou

Všichni to známe, bolí nás hlava, začínají se ozývat velké klouby, záda či trpíme jinými zdravotními problémy. S přibývajícím věkem se nejrůznější neduhy ozývají častěji. A řešení? Což takhle zkusit léčbu zdravotních potíží polarizovaným světlem? S pojmem světelná terapie se jistě setkala většina z nás. Tato metoda dnes nachází uplatnění v řadě lékařských oborů. Právě polarizovaného světla s vlnovými délkami v oblasti viditelného a infračerveného světla (480 – 3 400 nm) využívá lampa Bioptron, kterou celosvětově patentovala švýcarská společnost BioptronAG patřící do skupiny Zepter International. Zastavíme se nyní u jejího vlivu na lidské zdraví.

1 - Biostimulační efekt (podpora hojení ran a obnovy tkání)

 

Hojení ran je jedním ze základních biologických procesů, který umožňuje zachování integrity organismu při poškození tkání. Při opakovaném ozáření kůže či sliznice dochází k místní změně energetického potenciálu. Buňky se stávají zvýšeně mitoticky aktivní (mitosa = buněčné dělení). Pod mikroskopem byly zaznamenány zvýšené počty mitochondrií, jsou to takové buněčné bakterie, jejichž zmnožení předchází buněčnému rozdělení, což je proces energeticky velmi náročný. Energetické zneklidnění je doprovázeno i vyšší produkcí bílkovin, důležitý je hlavně kolagen. Jizva – zhojený tkáňový defekt je pruh kolagenních vláken.

 

 

2 - Analgetický efekt (protibolestivý)

 

V místě průchodu polarizovaného světla dochází ke snížení citlivosti nervových zakončení. Tato zakončení jsou podrážděna při rozpadu buněk v postižené oblasti a vzruch je veden přes zadní rohy míšní až do mozkové kůry, kde je vnímán jako bolest v postiženém místě. Polarizované světlo „zavírá vrátka“, tj. bolestivý podnět ukončí cestu v míše, a bolest tedy nevnímáme. Světelná energie zavře míšní vrátka tak, že jeden ze dvou typů vláken vedoucích bolest, je-li podrážděn světlem, vrátka postupně přivírá. Bolestivý podnět se sice druhým typem vláken šíří, ale pouze do míchy. Zvýší se práh pro bolest a naše vědomí proto menší bolest ani nezaznamená. Pokud bude podnět hodně silný, dojde tato informace do kůry a zde po vyhodnocení je dán povel k vylučování látek tzv. endogenních opiátů, které mají podobné vlastnosti jako léky k tlumení silných bolestí. O jejich působení se můžeme přesvědčit analýzou jejich metabolitů v moči. Důležité je i působení na nervosvalové ploténce, což využíváme k uvolnění svalových spasmů.

 

3 - Protizánětlivý efekt

 

Spočívá v aktivaci přirozených faktorů, které se podílejí na likvidaci zánětu. Po ozáření lampou dochází k rozšíření cév (vasodilataci), většímu přísunu a vyšší aktivitě buněk podílejících se na likvidaci zánětu a lepšímu odtoku lymfy (mízy) při otocích. V kůži a sliznicích v bazální vrstvě se nacházejí Langerhansovy buňky, které tvoří imunologickou bariéru organizmu. Jsou producentem určitého druhu imunoglobulinů tkáňového typu. Po ozařování se jejich počet výrazně zvyšuje, což je doprovázeno i zvýšením produkce těchto protilátek. Lze říci, že dochází k posílení imunitního systému.

 

4 - Podpora celkové obranyschopnosti